Vážené kolegyně a kolegové,
děkujeme za účast v hlasování o programu sympozia. S vaší pomocí se nám podařilo sestavit atraktivní program, který Vám nyní předkládáme.
Odborný program:
21.11.2025 (pátek)
8:00 – 8:55
Registrace
08:55 – 09:00
Zahájení
09:00 – 09:45
P. Augustín: Kontroverzie v mukogingiválnej chirurgii.
Výkony v zmysle muko-gingiválnej chirurgie sa staly bežnou súčasťou našeho každodenného parodontologického života. Pomalé hojenie, ale i zlyhanie, sa tiež vyskytujú v priebehu našej práce, keď sa snažíme zlepšiť morfológiu, kvantitu, kvalitu a estetiku mäkkých tkanív, či už s použitím autológnych alebo xenogénnych materiálov.
Na druhej strane, pri správnom zvolení augmentátu, pri stanovení správnej diagnózy a vhodnej implementácii našich vedomostí, má chirurgia mäkkých tkanív prediktabilné výsledky. Žiaden z tzv. single-faktorov (anatomické pomery, biologický faktor,…), sám o sebe, nemá vplyv na výsledok.
Preto je úspech ovplyvnený tzv. multifaktoriálnymi vplyvmi/aspektami. Ich akceptovaním zvyšujeme predpovedateĺnosť, úspech a zlepšíme spokojnosť zo strany pacienta.
09:45 – 10:30
D. Svoboda: Regenerace intraoseálních defektů pomocí minimálně invazivních chirurgických technik.
Po prvním a druhém kroku léčby parodontitidy očekáváme zhojení u cca 70% postižených míst. Nezhojená místa, často se jedná o intraoseální defekty, lze úspěšně léčit pomocí minimálně invazivních operačních technik. Rád bych ve své přednášce prezentoval teorii a své výsledky při použití technik s různou mobilizací laloků vyvinutých dr P. Cortellinim.
10:30 – 11:00
Přestávka
11:00 – 11:45
P. Pauliška: Immediátní implantace v rámci frontální rekonstrukce – digitalizace a měkkotkáňová kompenzace.
Vzhledem k vzrůstajícím estetickým a funkčním nárokům pacientů je nutné rekonstrukce frontálního úseku plánovat od samotného počátku. O to více platí při chirurgických zákrocích, kde zachování anatomie je zcela zásadní. Přednáška bude mít za cíl ukázat moderní digitální postupy, kompenzaci objemu měkkých tkání, imediátní provizorní ošetření a práci s emergence profile, které směřují k ideálnímu estetickému výsledku.
11:45 – 12:30
K. Král, J. Krmela: Komplikace a možnosti jejich řešení v průběhu stomatochirurgického výkonu.
Cílem přednášky je seznámit posluchače s možnými komplikacemi, které se mohou během stomatochirurgického výkonu vyskytnout a možnosti jejich řešení.
12:30 – 13:30
Oběd
13:30 – 14:00
A. Váňa: Navigovaná implantace v bezzubé čelisti.
Kazuistika: koncept ošetření bezzubé čelisti s použitím navigační šablony. Okamžité zatížení implantátů fixním provizoriem.
14:00 – 14:45
J. Špiller: Implantace v estetické oblasti – kam jsme se posunuli.
Chirurgické rekonstrukce v esteticke oblasti prodělaly za posledních několik let znatelný vývoj. Prosazuje se snaha co nejvice oddálit ošetření pomocí implantátů u mladých lidi. Ke slovu přicházejí autotransplantace a další postupy, které umožňují záchranu zubů. Spolehlivé jsou i adhesivní typy ošetření. Na vzestupu jsou imediátní implantace s jasnou snahou o zachování co nejpřirozenějšího vzhledu a to včetně parciálních extrakcí či techniky IDR. Na druhou stranu posun nastal i u léčby rozsáhlých defektů v estetické oblasti.
14:45 – 15:00
Přestávka
15:00 – 15:45
R. Žižka: Na délce a šířce záleží aneb retrográdní preparace a její zaplnění.
Retrográdní chirurgická endodoncie je výhodnou metodou volby v případě, že není možné či praktické provést ortográdní endodontické, či reendodontické ošetření. Je ale nutné nezapomínat na chemomechanickou dekontaminaci kořenového systému.V rámci retrográdní chirurgické endodoncie je tato dekontaminace veskrze mechanická a v našem sdělení se budeme zabývat, jaké jsou možnosti co největší dekontamice z retrográdního přístupu a jak následně takovou retrográdní kavitu zaplnit.
15:45 – 16:30
M. Tomeček: Autologní dentin v technikách GBR.
Úspěšnost techniky řízené kostní regenerace (GBR) je výrazně závislá na použití autologní složky při přípravě kostního partikulárního substituentu. Dlouhodobě je standardním materiálem používána autologní kost, obvykle v podobě chipsů kompaktní kosti. Jejich odběr často vyžaduje zajištění další chirurgické rány. Vzhledem k relativně rychlé resorpci kostních chipsů je pak vhodné kombinovat chipsy autologní kosti s pomalu resorbujícím xenograftem. V přednášce se budeme věnovat použití autologního dentinu, který nabízí jak osteoinduktivní vlastnosti autologní kosti, tak objemovou stálost xenograftu. Práce s autologním dentinem sestává z několika fází: získání extrahovaného zubu pacienta, jeho opracování a případně uskladnění, dále zpracování zubu na augmentát a konečně použití při samotném chirurgickém zákroku augmentace kosti. Klinická část přednášky bude dokumentována řadou kazuistik s popisem všech fází práce s augologním dentinem při horizontální či vertikální augmentaci alveolárního výběžku, při technikách Alveolar Ridge Preservation (ARP) a při imediátních implantacích včetně zaznamenaných komplikací. Teoretická část se bude věnovat biologickým vlastnostem materiálu a přehledu literatury.
Seminář je ohodnocen 5 kredity ČSK.
Cena pro členy ČSCHS: 5 650 Kč
Cena pro členy ČSCHS, kteří dosáhli alespoň v den konání 70 let věku: 3 750 Kč (je nutné se ale standardně přihlásit)
Cena pro nečleny ČSCHS: 7 500 Kč
Cena pro studenty/ky zubního lékařství: 1 950 Kč
Cena zahrnuje občerstvení a oběd po celou dobu konání sympozia.
Po uhrazení platby obdržíte e-mail s odkazem k zobrazení nebo ke stažení “vstupenky” na sympozium. Vlastní registrace před akcí bude probíhat pouze elektronicky načtením QR kódu ze vstupenky.
Ubytování:
Požadujete-li ubytování, objednejte si ho skrze hotelový odkaz (bude k dispozici zde). Jsme schopni jej zajistit do 30.10.2025.
(Ubytování si platí účastníci sami v hotelu.)
Cena za pokoj a noc se snídaní (1 osoba na pokoji) 2 065 Kč
Cena za pokoj a noc se snídaní (2 osoby na pokoji) 2 330 Kč
(Cena zahrnuje daň, WIFI připojení a bufetovou snídani. Nezahrnuje městský poplatek, jehož výše se řídí vyhláškou Hl. města Prahy)
Těšíme se na setkání.
Zuzana Hromádková
sekretariát ČSCHS
e-mail: zuzana.hromadkova@cschs.cz
https://www.cschs.cz/